חפש

 

 מתי נדרשת עקירת שיניים לילדים? לאיזו מרפאה מומלץ לגשת לבצעה?

עקירת שיניים לילדים היא תהליך שמאד מומלץ להימנע ממנו. רוב רופאי השיניים עושים הכל בשביל לשמור לילדים שלכם את כל השיניים בפה. ואולם, ישנם מצבים בהם אין מנוס מלבצע עקירות. מצבים אלו אמנם לא רבים אבל ניתן למנות אותם לפניכם.

עקירה עקב שן עודפת

שן עודפת היא אירוע נדיר, אבל אם הוא תוקף אדם מסוים, כנראה שזה יהיה ילד. אנשים מבוגרים ואפילו ילדים מעל גיל 15 זה בדרך כלל לא תוקף. מדובר במצב בו נעשה לילד צילום פנורמי או מנשך והתגלה כי יש לו שן אחת יותר מדי, עם הצגת אחת מהשיניים לא במקומה. זו השן העודפת. ניתן לגלות את התופעה עקב תלונות של הילד על כאבי שיניים, שכן אז – זו כנראה השן העודפת מוחצת זוג שיניים סמוכות במיקומים הנכונים. במצב בו ישנה שן שלא אמורה להיות בפה המאיימת לכלות את המנשך כולו חייבים לבצע עקירת שיניים לילדים

עקירה עקב חבלה דנטלית

למצב זה הילד עשוי להיקלע בשלושה מקרים, האחד פשוט יחסית והשני מעט יותר מורכב. המקרה הפשוט הוא שהחבלה הדנטלית ארעה בשיני חלב במועד סמוך לתקופת הנשירה, או במהלך הנשירה של שיני החלב. אז, הפה גם כך הופך לנשיר, ולכן מה שייוותר לרופא לעשות הוא לבצע עקירה של שברי שיני החלב שנפגעו בחבלה הדנטלית, שכן בקרוב בלאו הכי יצמחו שם שיניים קבועות. המקרים המסובכים יותר הם חבלות דנטליות שאירעו בשיני חלב של ילד קטן מאד, בתקופה רחוקה מתקופת הנשירה (למשל בגיל 3 או 4) או שהחבלה אירעה בגיל מבוגר יחסית כמו 9 או 14 בעת שלילד כבר ישנן שיניים קבועות. במקרה האחרון – העקירה מתבצעת אך ורק אם מצבה של השן שבור מאד עד כדי חוסר יכולת לשקם אותה עם כתר. השאיפה של הרופאים היא להשאיר שיניים קובעות בפיו של ילד בוגר במידת האפשר.

ביצוע עקירת שיניים לילדים

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית הכוללת זריקות סטנדרטיות לצד זריקה ישירה למיתרי העצבים בחלל הפה. האחרונה גורמת לפה כולו להיות רדום ובכך ניתן להשלים את העקירה ללא כל הרגשה מצד הילד. בתום הטיפול יצייד הרופא את הילד והוריו בהוראות התנהלות שיהפכו את שגרת החלמת פצע העקירה לקלה באופן יחסי.