חפש

 כל מה שמרפאת כירורגיה פה ולסת צריכה לספק לפציינט

כירורגיה פה ולסת היא אסופה של טיפולים המוגדרים פולשניים. טיפולים המהווים זעיר פולשני אינם מהווים כירורגיה פה ולסת. הם כוללים סדרה של פרוצדורות כמו עקירת שן סטנדרטית וביצוע הרמת סינוס סגורה לשם מילוי עצם למיקום-שן בודד. קיימים תהליכי עקירה ומילוי עצם אחרים המוגדרים 'פולשניים' משום שמידת הפלישה לפנים החייך מקסימלית ולא חלקית. טיפולים אלו מוגדרים כירורגיה פה ולסת.

מתי יידרשו טיפולי כירורגיה פה ולסת?

כאשר יש להסדיר אסופה של שתלים סמוכים עקב שיניים שנעקרו אחת ליד השנייה. 
כאשר מומחה חניכיים פסק לנו עקירת שן אך התגלה שלא ניתן להגיע אליה בטיפול זעיר פולשני.
באופן כללי, טיפולים אלו ינבעו מחבלה דנטלית, או מבעיה בשן שצמחה באופן עקום או חבוי מדי.

עקירת שיניים כירורגית

עקירה זו נעשית לאחר שהרופא העוקר גילה כי לא ניתן להגיע לשן בעקירה רגילה. בכל עקירה, פשוטה כמסובכת, בוחן הרופא העוקר את הסוגייה הזו בטרם מתחיל בתהליך הפיזי. במידה ולא ניתן לעקור את השן, נקבע תור חדש לביצוע עקירה כירורגית, אלא אם לאותו רופא ישנה הכשרה גם בעקירה כירורגית, ואז הטיפול נעשה באותו תור. בעקירה כירורגית מתבסס הרופא על פירור השן בתוך הפה המורדם, וכשמכשיר הפירור מגיע לקו התפר שבין החייך לעצם הלסת מופסק התהליך ומתחיל תהליך שאיבת נסורת העקירה וניקיון שיירים. 

הרמת סינוס פתוחה

תהליך ניתוחי מלא אשר נדרש כאשר התגלה כי המטופל זקוק לאוסף שתלים סמוכים ואין מספיק עצם (או שהעצם הקיימת אינה איכותית). בעוד הרמת סינוס סגורה, זעיר פולשנית, מכוונת לצורך בשתל בודד, כאן מכוונים להטמעת אוסף שתלים כשבאף מיקום אין עצם טובה. במצב כזה, קידוח במעלה החייך אינו אפקטיבי ולא ייתן תוצאה יציבה. כל עצם הלסת צריכה להיות משוקמת ולא נקודות הטמעה בודדות. לכן, עושים ניתוח מלא בו פותחים את כל החייך בהרדמה, ממלאים עצם וסוגרים את החייך בתפירה. כעבור מספר שבועות או חודשים כשהחומר הוטמע, ניתן להמשיך בהטמעת השתלים כסדרם. 

התנהגות לאחר טיפולי כירורגיה פה ולסת

טיפולים אלו תמיד יבוא עם הוראות מדויקות מצד הרופא כיצד להתנהג לאחריהם: הרגלי צחצוח מיוחדים, למשל. חשוב לבצען כסדרן על מנת להחלים מהר מהטראומה הדנטלית.