חפש

 מהי השתלת עצם ומתי היא נדרשת? כל המידע

השתלת עצם היא טיפול למילוי עצם בלסת של מטופל שאובחן לו מעט ממנה. מה המשמעות של מעט עצם בלסת? אין בסיס לקדוח ולהבריג שתל מתכת, כי העצם המוצקה אינה מספיקה או שאינה באיכות טובה. שאלת השאלה איך יכול להיות שפוסקים לנו לעתים שאין עצם, אם הלסת שלנו ניתנת למגע דרך העור, ואצל רובנו היא מורגשת היטב ליד הזקן?

העצם של הלסת בחלק האחורי העליון – האזור שאינו חשוף למגע חיצוני

הסקת המסקנה שיש לנו עצם כי החלק הקדמי של הלסת שלנו קשיח אינה אומרת דבר על החלק האחורי. הוא נמצא מבעד ללחיים ואינו מאפשר מגע חיצוני. לכן, לנו כאנשים מן היישוב אין כל אינדיקטור לגבי נוכחות או אי נוכחות עצם בחלק הזה של הלסת. מה כן ידוע? שהאזור הזה מאד קרוב לאף, ובמיוחד לסינוסים של האף. אוויר הנפלט מהם בעת הנשימה מכרסם בעצם ברבות השנים והתוצאה היא של- 20% מהמועמדים להשתלה באותו אזור – אין מספיק עצם.

השתלת עצם בלסת העליונה אחורית

על מנת להשכיל לבצע השתלת עצם באותו אזור, נדרשת הרמת סינוס. הסינוס לא רק שוחק את האזור, חדירתו לשם לא מאפשרת לשלב עוד עצם בלי הרמה. את הרמת הסינוס ניתן לבצע בשיטת סגורה או פתוחה. השיטה הסגורה היא זעיר פולשנית המתבססת על הרדמה מקומית ועשיית קדח קטן בחייך מבעדו העצם מוחדרת ללוקיישן של 1-2 שיניים. בשיטה הפתוחה נעשה הליך כירורגי מלא עם הרדמה כללית, בו פותחים כליל את החייך שליד אזור ההשתלה, מגיעים לסינוס ומטמיעים בו באבחה אחת עצם בכמות רבה. לאחר מכן סוגרים את החייך ותופרים. לא חשוב באיזו שיטה פסק לכם הרופא שתתבצע הפרוצדורה, ההמתנה לשתל עורכת 2-4 חודשים לשם התייבשות העצם ושיפור האיכות שלה.

תרומות עצם לטיפול

רוב התרומות מגיעות מהשיניים שעקרנו לפני הפרוצדורה. הרופא מפורר אותן ומייצר מהן אבקה לעצם. במקרים מעטים ניתן להסדיר תרומת בקר, שנחשבת לשנייה באיכותה אחרי תרומת שן אדם. בשתי התרומות משתמשים בשביל להפיק עצם להשתלה אשר צפויה לשרוד שנים על גבי שנים בפיו של האדם ולהחזיק שתלים שייטמעו שם במקום שורשי השיניים העקורות.