חפש

 השתלות שיניים ביום אחד – למי מיועדות? האם מומלץ?

השתלות שיניים ידועות כמורכבות לא רק מתוקף ביצוען, אלא בשל שלבי ההכנה המרובים שעשויים לקחת חודשים ארוכים: עקירת השן, החלמה מהטראומה, בדיקה שיש מספיק עצם וביצוע השתל עורכים לבד כחודש ימים לפחות. אם נוסיף לזה עוד חודשיים או 3 כאשר אין מספיק עצם וצריך לעבור טיפול מילוי, הרי שמדובר ב- 4 חודשים לפני שהמטופל בכלל מקבל את השתל הראשון. כיום, פותחה שיטה להטמעת השתלך כבר ביום העקירה.

מהי המשמעות של שתל ביום אחד?

העיקרון עובד בצורה מאד פשוט: עוקרים את השן, מבצעים בדיקת עצם על בסיס צילומים, ואם יש מספיק עצם, מטמיעים את השתל מיד עליה, כשהוא סוכר את הדם של פצע העקירה וגם מונע את כאביה כאשר ההרדמה שלה מתעוררת. בעבר, סברו מיטב המומחים דנטליים כי ההמתנה להחלמה מפצע העקירה הכרחית להצלחת השתל, אך כיום מה שרווח הוא בעיקר לזרז את הטמעתו ככל שהעצם תקינה. במידה והיא אינה תקינה יש לעבור טיפול מילוי.

האם ניתן לדעת, על סמך מיקום השן, אם אנחנו מתאימים להשתלה ביום אחד או לא?

אין לאדם ללא השכלה רפואית דנטלית דרך לדעת זאת, ולמען האמת גם רופא השיניים שלכם לא יכול להסיק מסקנות בלי שהוא צופה בצילומים מתאימים. יחד עם זאת, מחקרים הראו שעיקר המושתלים שהיו צריכים שתל בלסת התחתונה לא היו צריכים מילוי. עיקר המושתלים בלסת העליונה הקדמית – כנ"ל. אבל מי שהיה צריך שתל בלסת העליונה האחורית היה עשוי למצוא את עצמו ללא עצם בכמות מספקת. הסטטיסטיקות כיום יושבות על 80-20 (באחוזים) לטובת אלו שיש להם עצם מספקת: ל- 20% מאוכלוסיית המושתלים אין. הסיבה להחמרה בעיקר בעצם האחורית העליונה היא שהיא קרובה לסינוסים של האף ועל כן חשופים לשחיקה מכיוונם.

האם ניתן לבצע השתלה של כמה שיניים ביום אחד?

השתלות שיניים של כמה מהן כשהן פרוסות אחת ליד השנייה, כששאר השיניים בפיכם – רק אם יש מספיק עצם, כמו בכל השתלה אחרת. אבל דווקא בממצב בו אין לכם שיניים בכלל בלסת, ניתן להסדיר שתלים בכל מצב. שיטת ALL ON 4 מאפשרת לרופא להטמיע 2 שתלים ישרים בחלק הקדמי של המנשך, ו- 2 שתלים מעוקלים כלפי אחורה בחלק המעט יותר אחורי שלו. הם מתעקלים כלפי החלק אחורי בהחלט, שם בדרך כלל יש מחסור בעצם. העיקול של השתל מחליף את העצם ומאפשר הטמעת שיניים עליו. בהטמעת 4 שתלים מקבל המטופל 12 שיניים מלאכותיות יציבות וחזקות. שיטה זו היא חלק מקטגוריית השתלות שיניים ביום אחד שכן היא יכולה להיעשות ביום אחד.